راهنماى مهارت‏‎هاى ازدواج براى همسران جوان، و دختران و پسران در آستانه‎ی ازدواج

در ارتباط پیش از ازدواج برای شناخت طرف مقابل، هر کدام از طرفین باید متوجه باشند که
هدفشان آن است که با رعايت موازين اخلاقی و شرعی، به این نکته برسند که
آیا طرف مقابل برایشان مناسب است
و نیز آیا خودشان برای طرف مقابل مناسب هستند یا نه؟

بعضی از همسران جوان می‌گویند ما پیش از ازدواج با هم آشنا شده بودیم و بیرون می‏‎رفتیم، اما
نمی‌دانیم چرا...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 27 خرداد1390   توسط محمد حسن مقدم  | 

یكی از دلایل شكست در زندگی زناشویی، این است كه دختر و پسر پیش از ازدواج مكالمه‏‎ی طولانی
و جدی با یكدیگر ندارند.
در اینجا سؤالاتی مطرح شده كه به شما در شناخت بهتر همسر آینده‌تان كمك می‌كند.
حقیقتا این سؤالات، كلید طلایی هستند و اگر شما و همسرتان این نكات را از یكدیگر بدانید، احتمال ناكامی شما در ازدواج كمتر خواهد شد....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 26 فروردین1390   توسط محمد حسن مقدم  | 

انتخاب همسر یک مسأله‏‎ی چند بعدی است و معیارها و شرایط انتخاب همسر متعدد است. وقتی شما اقدام به انتخاب همسر می‏‎کنید، باید دو نكته‏‎ی کلی و اساسی را در نظر بگیرید:

همسر انتخابی شما باید اولاً، در تک تک معیارها حداقل نمره را داشته باشد و ثانياً، در جمع کلی همه‏‎ی معیارها، میانگین مطلوب شما را کسب کند.
مثلا دختری که در معیارهای اساسی ازدواج قوی است و در نتیجه معدل خوبی برای ازدواج دارد، اگر فقط يكی دو سال از پسری بزرگ‏‎تر باشد، چون در معیار سن هم حداقل نمره‏‎ی قبولی را دارد، چنانچه اين دو با هم ازدواج كنند، می‏‎توانند...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 24 دی1389   توسط محمد حسن مقدم  | 


سؤال:
من دختری مجرد هستم كه خواستگاران زيادی دارم، اما از اين كه پس از ازدواج، آن‏طور كه لازم است، خوشبخت نشوم، می‏‎ترسم؛ لطفاً راهنمایی‏‎ام كنيد.

پاسخ:

دقت در ازدواج و انتخاب همسر، بسيار خوب و پسنديده است، ولی بايد مراقب باشيد كه اين دقت به وسواس و آرمان‏گرایی تبديل نشود، زيرا جز خداوند بزرگ و معصومين، شخص ديگری خوب مطلق نيست و خوبی در ديگران نسبی است.
مهم اين است كه شخص مورد نظر شما در مجموع حدود 70 يا 80 درصد ويژگی‏‎های مثبت داشته باشد. در اين صورت، او در طول زندگی بخشی از ضعف‏‎هايش را...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 17 دی1389   توسط محمد حسن مقدم  | 

همان‏ گونه كه آگاهى از خود و خصوصيات خود، می‎تواند به انسان كمك كند كه در برابر مشكلات، درست برخورد كند؛ شناخت و آگاهى از طرف مقابل - يعنى شريك زندگى - نيز در پيشگيرى از مشكلات و درگيری‎هاى زندگى مشترك مؤثر است.

اگر زندگى مشترك كه بر اساس يك پيوند مقدس صورت می‎گيرد، با عدم توانايی‎ها و مهارت‏‎هاى دو طرف يا حتى يكى از اين دو همراه باشد، آن‏گاه مقابله با تلخكامی‎ها و ناراحتی‎ها چندان آسان نخواهد بود.

تفاوت‏‎هاى بين زن و مرد، موارد عمده‎‏اى است.
برخى از اين تفاوت‎‏ها، ريشه در عوامل فيزيولوژيكى و زيستى دارند و برخى از آن‏‎ها از عوامل...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 12 آذر1389   توسط محمد حسن مقدم  | 


سؤال:من دخترى را كه از نظر زيبايى در سطح بالایی نيست، اما يك دختر خوش‏اخلاق و فهميده و هنرمند است، انتخاب كرده‏ام،ولى خانواده و فاميل مرا دچار وسواس فكرى كرده‏اند. اكنون بيش‏ترين چيزى كه به ذهن من مى‏رسد، لغو خواستگارى است.
شما بگوييد براى تصميم درست من چه كنم؟

پاسخ:دوست عزيز! اگر در موردى صد در صد مطمئن باشى، هيچ كس نمى‏تواند تو را دچار ترديد كند، مگر اين كه خودت دچار ترديد باشى و نتوانى مسؤوليت اين ترديد را به گردن بگيرى و بار آن را روى دوش ديگران بيندازى. الان چيزى بر شما پوشيده نيست و شما دارى ظاهر آن خانم را مى‏بينى؛ پس اگر...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 15 مرداد1389   توسط محمد حسن مقدم  | 

روابط پيش از ازدواج برای آشنایی دختر و پسر به دو دسته تقسيم می‏شود:
الف. رابطه‏‎ی پيش از خواستگاری رسمی؛

ب. رابطه در دوران ميان خواستگاری رسمی تا عقد (دوران نامزدی).

اكثر افراد، نوع اول را در نظر دارند. علاوه بر اين كه رابطه‎‏ی دختر و پسر در اين دوران - به دليل داشتن معايب بسيار - از نظر شرعی اشكال دارد (حتی با نيت شناخت طرف مقابل)،
با قاطعيت بايد گفت كه در اين گونه ارتباطات، امكان شناخت جدی وجود ندارد، زيرا دو طرف مراقب خود هستند و سعی می‏‎كنند كه معايب خويش را از ديد طرف مقابل بپوشانند.
افزون بر اين، اگر اين روابط به ازدواج منتهی نشود، كه در موارد زيادی به دليل مخالفت خانواده‏‎ها يا تغيير نظر دختر و پسر چنين می‏‎شود، آثار منفی فراوانی به‎‏ويژه برای دختر خواهد داشت؛
از جمله احساس سرخوردگی و افسردگی.

بنابر اين، بهتر است كه دختر و پسر پس از خواستگاری رسمی از طرف پسر و خانواده‎‏اش، برای شناخت بيشتر از يكديگر اقدام كنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 3 تیر1389   توسط محمد حسن مقدم  | 


دختر و پسر با رسیدن به بلوغ جسمی و جنسی، و پس از آن رسیدن به بلوغ عاطفی، عقلی و اجتماعی، نیاز به جنس مخالف را درک می‏کنند و به دلیل همين کشش که خدای متعال در وجود دختر و پسر نسبت به هم قرار داده است، آنان تمایل دارند تا با هم یکی شوند و از تنهایی به‏درآیند.پس از ازدواج، دختر و پسر که دیگر زن و شوهر شده‏اند، به آرامش می‏رسند و می‏توانند با صفا و صمیمیت و سلامت در کنار هم زندگی کنند و یکدیگر را از نظر روحی و عاطفی یاری دهند و کامل نمایند.دو همسر جوان می‏توانند معنای واقعی محبت را بیابند و با شوق و عشق...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 11 دی1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

زیاد اتفاق می‏افتد که فضای رمانتیک و عاشقانه‏ی ابتدای آشنایی یک دختر و پسر برای ازدواج، قدرت تشخیص را از آن‏ها می‏گیرد و معمولاً نمی‏توانند در مورد این‏که از زندگی و از شریکشان چه می‏خواهند، تشخیص صحیحی داشته باشند. خیلی لازم است که طرفین رک و راست حرف‏های خود را به یکدیگر بزنند.
زمانی که آرزوها و آرمان‏‏های یکی از طرفین با دیگری همخوانی نداشته و طرف دیگر انتظارات متفاوتی از زندگی داشته باشد، آن‏گاه مشکلات دیگری هم به‏وجود خواهد آمد. این‏جاست که بازی شما در زمین دلخواه، تبدیل به شرکت در بازی فاجعه‏آفرین زندگی می‏گردد.
بنابر این، زوجین می‏بایست به طور کامل صادق باشند؛ هم قبل از ازدواج و هم بعد از ازدواج؛ تا مطمئن شوند که آرزوها و خواسته‏هایشان برآورده می‏شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه 16 فروردین1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

با فرا رسيدن بهارِ بلوغ و شكوفا شدنِ گل‏هاى جوانى، احساسى پنهان به جنس مخالف در ذهن پسران و دختران رخ مى‏نماياند، كه در گذر زمان و با رشد فيزيكى جسم، نيرومندتر می‏شود و سرانجام به صورت ميل جنسى، ظهور و بروز پيدا مى‏كند.
به همراه بلوغ جنسى، ساير غرايز خفته نيز در وجود جوان بيدار مى‏شود. بلوغ، عواطف و احساسات جوان را شكوفا و او را با دنياى جديدى آشنا می‏کند و جوان در خود احساس تازه‏اى مى‏بيند.
غريزه‏ی جنسى، يك خواسته‏ی طبيعى است كه...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 4 فروردین1388   توسط محمد حسن مقدم  |