راهنماى مهارت‏‎هاى ازدواج براى همسران جوان، و دختران و پسران در آستانه‎ی ازدواج

كمبود صمیمیت، زیربنای مشكلات جنسی است.
همسران باید توانایی بیان احساسات و خواست‏‎های خود را نسبت به یكدیگر داشته باشند، و به هم بگویند كه از انجام چه كاری لذت می‏‎برند و چه چیز مایه‏‎ی رنجش آن‏‎هاست.
زن و شوهرهایی كه از بیان احساسات خود عاجز هستند، نمی‏‎توانند در رابطه‏‎ی عشقی خود پیشرفت كنند و ارتباط آن‏‎ها در همان
مرزهای شهوانی باقی می‏‎ماند و فراتر از آن نخواهد رفت.
در گفتگوهای باز و عاشقانه، هر یك از زوجین می‏‎توانند به راحتی خواست‏‎ها و نیازهای خود را در راه رسیدن به ارضای جنسی، بی‏‎پرده بیان كنند.
این امر به رابطه‎‏ی شما، انرژی و نیرویی تازه می‏‎بخشد و روحیه‎‏ای در شما ایجاد می‏‎كند كه هر روز بیش از گذشته همسرتان را بخواهید.
بنابراین، سعی كنید راه‏‎های متفاوت...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 8 آبان1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

غریزه‎‏ی جنسی، نیرویی قوی است که در زن و مرد قرار داده شده و ازدواج، ‏وسیله‌ای مُجاز برای اطفای نیروی شهوت و پاسخی به این غریزه‏ی خدادادی است.
در حدیث آمده است: میان لذت‌های مادی و جسمانی در دنیا و آخرت،‏
‎ ‎هیچ کدام به پایه‏‎ی لذت آمیزش جنسی نمی‌رسد؛ سپس امام(ع) به آیه‎‏ی ۱۴ سوره‎‏ی آل ‏عمران استناد می‌کنند،‎ ‎که در میان شهوات گوناگون، علاقه به زن را ‏مقدم داشته است. آیه‎‏ی ۱۸۷ سوره‏‎ی بقره نیز به نیاز غریزه‏‎ی جنسی اشاره دارد.
البته این امر نمی‌تواند‎ ‎انگیزه‏‎ی اصلی و ‏هدف نهایی ازدواج باشد؛ زیرا غریزه‏‎ی جنسی در زن و مرد دوره‎‏ی محدودی‎ ‎دارد، و اگر غرض از ازدواج فقط این جهت باشد، باید زوجین هنگام ناتوانی ‏جنسی،‎ ‎یکدیگر را رها کنند، یا زن و مردی که توانایی جنسی خویش را از ‏دست داده‌اند، هیچ گاه‎ ‎پیمان زناشویی نبندند.
از این رو، نیاز روح به کانون آرامش، با اهمیت‌تر
‎ ‎از نیاز جنسی است؛ زیرا همسر ‏شایسته، راه رسیدن به آرامش و سعادت را‏‎ ‎نزدیک ‏می‌کند و در نتیجه، انسان به‎ ‎آرامش و تکامل می‌رسد.

+ نوشته شده در  جمعه 24 مهر1388   توسط محمد حسن مقدم  | 


آمادگی بدن و دستگاه تناسلی برای رابطه‎‏ی جنسی، ارتباط چندانی به آمادگی روحی شما ندارد. دستگاه تناسلی بعد از مدتی استراحت و همچنین تغذیه‏‎ی مناسب، آمادگی خود را برای فعالیت مجدد به‎‏دست می‏آورد، ولی آمادگی روحی زمانی به‎‏دست می‎‏آید که حس شما درخواست کند. متاسفانه این مورد اغلب رعایت نمی‎‏شود و بیش‏تر همسران به محض آمادگی در اعضای تناسلی و فراهم بودن زمینه‎‏ی مناسب، به رابطه‎‏ی جنسی می‏‎پردازند.
در این صورت، بعد از مدتی شما دچار دلزدگی جنسی خواهید شد، زیرا درست است که به صورت جسمی و فیزیکی ارضا شده‎‏اید، اما حس جنسی شما ارضای روحی نشده است و شما همچنان تشنه‎‏ی روحی هستید. پس از آن، شما که می‏‎خواهید روحتان را سیراب نمایید، به محض آمادگی مجدد، دوباره رابطه برقرار می‏‎کنید، ولی می‏‎بینید که اوضاع خراب‏‎تر می‏‎شود.

در پی آن، شما اشکال را از همسرتان می‏‎بینید و کم کم وی را فردی سرد، تکراری و خسته کننده می‏‎یابید و سر هیچ و پوچ کارتان به مشاجره می‏‎کشد.
اما راه حل چیست؟
بهترین عامل برای تازه نگه داشتن طراوت جنسی، این است که...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 10 مهر1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

محققان و متخصصان سلامت جنسی به همسران توصیه می‌کنند که در هنگام استرس و تنش روانی، تسلیم احساس خود در دوری گزیدن از همسرشان نشوند و تلاش کنند در این حالت هم محبت خود را نسبت به او بیان کنند. البته شاید بیش‏تر زن ‌‌و شوهرها اعتراض کنند که رابطه‏ی زناشویی نمی‌تواند فرمایشی و دستوری باشد، اما نکته در اینجاست که وقتی دو نفر واقعا یکدیگر را دوست داشته باشند و به هم عشق بورزند، نتیجه‏ی خوبی به دست خواهد آمد و استرس از میان خواهد رفت.
این نتیجه را، هم آزمون‌های سنجش استرس بر روی زن‌ و شوهرهای مورد مطالعه تأیید می‌کند و هم اظهارات خود آن‏ها در مورد احساس درونی‌شان.
بنابراین، برای کاهش استرس، حتما نیاز به برقراری ارتباط کامل بین همسران نیست، بلکه بهتر است در مرحله‏ی اول، همدیگر را نوازش کنند و به روش‌های مختلف، محبت خود را به یکدیگر نشان دهند. چنین رفتاری، میزان استرس و افسردگی آن‏ها را تا یک هشتم کاهش می‌دهد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 24 شهریور1388   توسط محمد حسن مقدم  | 


ماساژ، علاوه بر تاثیرات مفیدی که روی بدن دارد، می‏تواند نقش تحریک کنندگی نیز داشته و لذت آمیزش را دو چندان نماید. ماساژ، ارتباط جسمی زن و مرد را بیشتر کرده، ضمن برانگیختگی جنسی، موجب می‏شود که آن‏ها لذت بیشتری از رابطه‏ی جنسی با یکدیگر ببرند.در خانم‏هایی که مشکل ارگاسم دارند یا این‏که دیر به ارگاسم می‏رسند، ماساژ بدن نقش مهمی در تسهیل ارگاسم دارد و در این امر بسیار کمک کننده است.

+ نوشته شده در  جمعه 13 شهریور1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

ایجاد هیجان جنسی در زن و مرد طبق پژوهش‏های Masters و Johnson به چهار مرحله تقسیم می‏شود:

۱. مرحله‏‎ی تحریک
فاز تحریک بر اثر تحریک روانی و جسمی به وجود می‏آید. شکل ظاهری، بوسه، نوازش، دست زدن مستقیم به دستگاه تناسلی، یک صدا، یا یک حرکت لطیف و رمانتیک تصویری یا جسمی، می‏توانند سبب تحریک شوند.
تحریک جنسی موضعی در اندام‏های جنسی و مجرای ادرار، موجب بروز احساس‏های جنسی می‏شود. این علایم از طریق عصب به نخاع و از آن‏جا به مغز انتقال می‏یابد.در مرحله‏‎ی تحریک، وقایع زیر رخ می‏دهد:
انقباض عضلات شدت می‏گیرد، ماهیچه‏های دستگاه تناسلی و لگن خاصره بدون اراده منقبض می‏شوند، مقدار زیادی خون در لگن خاصره و دستگاه تناسلی جمع می‏گردد، فشار خون افزایش می‏یابد، ضربان قلب شدت می‏گیرد و تنفس افزایش می‏یابد. در واقع در تحریک جنسی، کل بدن دخالت می‏کند.

۲. مرحله‏‎ی اوج
تغییرات فوق باقی می‏ماند. قطر واژن بر اثر ازدیاد خون کاهش می‏یابد و به دور آلت حلقه می‏زند. این امر به برقراری تحریک جنسی کافی در مرد کمک می‏کند و تحریک را افزایش می‏دهد. کلیتوریس برای...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 9 مرداد1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

غریزه‏ی جنسی، قوی‏ترین غریزه‏ی انسانی است كه زندگی انسانی را از نظر كمی و كیفی تحت تاثیر قرار می‏دهد. این غریزه در كنار غریزه‏ی گرسنگی، بسترساز فرهنگ‏های انسانی در طول تاریخ شده و دین با ورود در این بستر، معنا‏بخش فرهنگ انسانی می‏شود؛ به همین دلیل در تاریخ ادیان، كم‏تر دینی است كه درباره‏ی مسأله‏ی جنسی سخن نگفته باشد.حجاب در اسلام برای حفظ نشاط جنسی است، چون حجاب، تخیل جنسی را تحریك می‏كند و سبب می‏شود كه مسأله‏ی جنسی معنادار شود و دچار بی‏معنایی نگردد (مثل برهنگی) و چون اسلام بر طبیعت جنسی تأكید دارد و انسان كامل را نه فقط در معنویت انسان، بلكه در مسایل دنیوی و جنسی او می‏داند (چون نكاح و عمل جنسی از سنت انسان كامل در اسلام است و هیچ كس نباید از این سنت روی برگرداند).در مقابل، برهنگی در غرب...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 29 تیر1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

در دوران بارداری ممکن است روابط جنسی زوجین به علت تغییرات فیزیکی و روان‌شناختی در خانم‌ها دچار تغییراتی شود. بنابر تحقیقات انجام شده، امیال جنسی افراد در بارداری تغییرات زیادی می‌کند.
در برخی از افراد، بارداری موجب افزایش میل جنسی می‌شود، ولی در بعضی افراد ممکن است این مسأله خودش را با کاهش میل جنسی نشان دهد. در گروهی در سه‌ماهه‏ی اول حاملگی میل جنسی کاهش و بعد از آن نسبتا افزایش می‏یابد و به شرایط قبل از بارداری می‌رسد. در عده‏ای از افراد نیز حاملگی موجب تغییر خاصی در امیال جنسی نمی‌شود.
در یک بارداری طبیعی، تا وقتی که زن از نظر پزشکی سالم است، دلیلی برای محدود کردن فعالیت جنسی وجود ندارد. به این منظور، پیشنهاد می‌شود جهت دریافت شرایط محدودیت فعالیت جنسی در بارداری به یک متخصص زنان و جهت مشاوره و آگاهی از شیوه‏ی فعالیت جنسی در بارداری به یک متخصص مسایل جنسی مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  یکشنبه 3 خرداد1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

مسایل جنسی در اسلام جایگاهی خاص دارد. در اسلام، بر خلاف مسیحیت، لذت جنسی به صورت یكی از جنبه‏های مثبت زندگی و نعمت‏های خدا تلقی شده است. از این رو، مشاهده می‏كنیم كه در اسلام ازدواج به عنوان یك پدیده‏ی خوشایند و لذت‏بخش و نیز یك وظیفه قلمداد گردیده و به‏ویژه بر جنبه‏ی جنسی این رابطه تأكید شده است؛ چنان كه به هیچ وجه به دلایلی چون رسیدن به زهد و پارسایی، یك زوج نباید از رابطه‏ی جنسی خودداری كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 اردیبهشت1388   توسط محمد حسن مقدم  | 

 علل کاهش میل جنسی در بانوان به دو دسته‏ی جسمی و روانی تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • علل جسمی شامل کم‌خونی، مصرف برخی از داروها و وابستگی به موارد بیماری‌های مزمن مثل دیابت، تغییرات هورمونی  دایمی (مانند بالا بودن پرولاکتین به علت اشکالات هیپوفیز) و یا تغییرات هورمونی در دورانی خاص (مثل دوران بارداری و شیردهی پس از زایمان) است.
  • علل روانی نیز شامل استرس، خستگی یا کار زیاد، اضطراب، مشاجرات بین زوجین، شرایط زندگی دشوار، استرس‌های محیطی و شغلی و سر و صدا و یا نورهای آزاردهنده در محیط کار، فعالیت زیاد...

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 1 اردیبهشت1388   توسط محمد حسن مقدم  |